باید دوباره از اول مسلمان شد

چرا؟

به سوالات زیر پاسخ دهید:

چرا مسلمانیم؟

اگر پدر ما دین دیگری داشت، دین ما چه بود؟

آیا از دینی که داریم می توانیم دفاع کنیم؟

اگر بخواهیم کسی را به دین اسلام دعوت کنیم چه چیزی برای گفتن داریم؟

چرا کسانی که خود مسلمان می شوند، رفتار دینی و مذهبیشان از بعضی بچه مسلمان زاده ها بهتر است؟

***************************

چرا اسلام؟

اسلام دین منطق و استدلال است و به هیچ عنوان کسی را مجبور به مسلمان شدن و خداپرستی نمی کند زیرا خداونددر فطرت اولیۀ انسان ها اعتقاد به خدا پرستی و خوب بودن را قرارداده، به همین دلیل است که اکثر انسان ها به دنبال گمشده ای میگردند و به غیب، ایمان فطری دارند، ولی بر اثر ناآگاهی ممکن است منحرف شوند.

مثلا پرستش  در ذات هر کسی نهفته است و دیده ایم بعضی به پرستش بُت وبعضی به پرستش گاو و درخت وامثال آن پرداخته اند.

کودک در بَدو تولد به صورت غریزی میل به مکیدن پستان مادر دارد.

حال اگر به او پستانک بدهیم بنا به حِسّ غریزی که دارد آنرا نیز می مکد، در هر دو صورت تلاش کودک برای مکیدن، یکی است ولی با مکیدن پستانک هیچ چیزی عاید او نمی شود، انسان به غیر از پرستش خداوند یکتا، وقت خود را تلف میکند وبه هیچ چیزی جز پوچی و بیهودگی در این جهان نخواهد رسید.

خداوند متعال، برای اینکه ما خود به حقیقتی که در نهان داریم برسیم در شروع انتخاب دین، که پازل گمشدۀ تمامی انسان ها است، با عقل و درایتی که به همه داده است می فرماید:

در ابتدای اسلام آوردن هر کس باید به اصول دین که:

( توحید – نبوت – امامت و عدل و معاد است )خود با تحقیق و بررسی و با عقل و منطق به آن برسد تا پایه های بنای دین و مذهب انتخابی خود را محکم و استوار پی ریزی نماید تا بعد ها دچار تزلزل و مشکل نشود.

لذا باید به این مهم در ابتدا بسیار اهمیت داد و به اینکه پدران ما به این دین و مذهب بوده اند،  پس ما نیز همین راه را کورکورانه ادامه دهیم بَسنده نکنیم تا در ادامه ی راه با هر بادی نلرزیم.

البته همین که پدران ما به این دین و مذهب بوده اند نظر و لطف پروردگار را شامل حال ما کرده، و جای شکر و سپاس فراوان را دارد ولی کافی نیست.

مثال ما مثل کسی است که از پدر خود بدون زحمتی ارث کلان به او رسیده، و نمی داند که این ثروت کجاست و چگونه باید از آن استفاده کند واگرهم ثروت را پیداکند  معمولا دیده ایم که این ثروت کلان چون زحمت و بینشی در پیش نداشته به سرعت هدر رفته و وارث رفته رفته فقیر و تهیدست می شود.

ولی آنان که خود به ثروتی می رسند، کمتر پیش می آید که گرفتار فقر گردند .

این موضوع را ما در کسانی که خود به اسلام مشرف می شوند به وضوح دیده ایم، مثلا زنانی که قبلا مسیحی بودند ویا دین دیگری غیر اسلام داشته اند، وقتی با تحقیق و بررسی خود به اسلام مشرف می شوند دیده ایم، چه حجاب خوب و بهتری از بچه مسلمانانِ اسلام به ارث برده دارند و چگونه دیگر فرایض دینی خود را به طور احسن انجام می دهند.

البته این موضوع را هم باید در نظر داشت که کسانی که از بینش و درک بالایی برخوردارند با داشتن این ارثیه چگونه راه چند ساله را یک شبه می روند.

پس انشاالله ما از آن دسته باشیم که با تحقیق وبررسی و درک این دین ارثی، از سرمایه ای که به راحتی از طرف علما و فضلای دین مان در دسترسمان قرار گرفته به نحو کامل و مطلوب بهره ببریم.
برای این که در انجام فروع دین و احکام اسلام، سؤال های بیهوده نکنیم، چرا ها و سؤالاتمان را در اصول دین از متخصصین دین جویا شده، و برای رسیدن و بدست آوردن جواب های منطقی که وجود دارد، وقت بگذاریم، تا درمیان راه دچار تزلزل در مسیر نشویم.         ” ان شـاءالله”

مدرسه علوی

بررسی عقلی و علمی دین اسلام نسبت به ادیان دیگر !

 بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) می فرمایند:

بر شما باد که دین خدا را یاد بگیرید و بفهمید و اعرابی و بیابانی نباشید زیرا هر که دین خدا را خوب نفهمد خداوند در روز قیامت به او نظر ندارد و کردار و عمل او را قابل قبول نشمارد.

اصول کافی جلد 1

حال پس از بحث کردن در مورد این که کدام دین؟

و کدام باشگاه را انتخاب کنیم؟

باید به سراغ بهترین دین‚ و بهترین باشگاه برویم و با عقل انتخاب کنیم.

 آقای ادواردو آنیلی (مسلمان شده) ایتالیایی

 مادرش پرنس یهودی و پدرش سناتور جیوانی آنیلی ثروتمند ترین مردم ایتالیا بود . شرکت اتومبیل سازی فیات‚ فراری‚ لامبور گینی‚ لانچینا‚ آلفارو منو و باشگاه یوونتوس تنها قسمتی از دارایی هایشان بود و ادواردو یگانه وارث آن به شمار می رفت.

او در دانشگاه به طور اتفاقی با قرآن آشنا شد سپس شیفته قرآن گشت و بعد از تحقیقات مفصل مسلمان و چند سال بعد شیعه شد و نام خود را مهدی گذاشت.

ادواردو به خاطر اعتقاداتش آزارها و اذیت های سختی را متحمل شد.

اما هرگز حاضر به تغییر عقیده نشد. سرانجام او در این راه جان خود را نثار نمود و در سال 2000 به شهادت رسید.

ادواردو همیشه حضرت علی (علیه السلام) و امام خمینی (ره) را به عنوان الگوی خود معرفی می نمود.

توضیحات بیشتر زندگی نامه ادواردو آنیلی 

آقای ادواردو خود مسلمان شد و اسلام را به دست آورد.

از این همه ثروت گذشت و از دینش دست بر نداشت.

یک ماشین فراری قیمتی حدود 1 میلیارد دارد، حساب کنید کارخانه اش چه قیمت و ارزشی دارد؟!
حالا برخی از بچه مسلمان زاده ها برای بدست آوردن یک پراید چقدر بی انصافی می کنند؟

چقدر گرانفروشی می کنند؟

چقدر احتکار می کنند؟

 راستی فرق ما با این آقا در چیست؟!

 ما مسلمان زاده ایم و ایشان خودشان به دنبال دین رفتند.

 یعنی این که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمودند:

اگر خورشید را در دست راست من و ماه را در دست چپ من قرار دهید از دینم دست بر نمی دارم و ادواردو پیرو این پیامبر است‚ نه بعضی از بچه مسلمان زاده ها که برای فرار از یک جریمه 100 هزار تومانی یا فرقی نمی کند 10 هزار تومانی دروغ می گویند تا جریمه نشوند. حالا این خلاف را ببینید تا اختلاص های چند میلیاردی!

هرکس به فراخورحال خودش (هر که  فهمش کمتر جرمش بیشتر!) .

 چرا این اتفاق می افتد؟ این دین چیزی دارد که ما آن را درک نکرده ایم. یعنی این دین طوری نیست که یک بچه ایتالیایی پیدایش کند و در آخر جانش را هم در این راه بدهد.

پدرش به او گفت اگر دست از این کارت بر نداری از ارث محرومت می کنم ودر آخر خود پدر، دستور قتلش را داد زیرا یک یهودی بود و می خواست ثروتش به دست پسرش نیفتد.

ببینید دین اسلام، چقدر مهم است یعنی، چه نعمت و ثروتی را در اختیار داریم و از آن بی خبریم.

در این جا لازم است داستان زندگی تازه مسلمان شده دیگری را بررسی و تحلیل کنیم:

 رائول گنزالس  معروف به جعفر هستم ، اهل اسپانیا و شهر مادرید.


درجوانی در دانشگاه مهندسی الکترونیک می خواندم .

پس از پایان تحصیلات بسیار تفکر کردم و دوست داشتم به معنا و حقیقت واقعی زندگی دست یابم.

منزل را ترک کرده وبرای فیلمبرداری به سینما  رفتم . میان مونتور سینمایی و خبر نگاری  تا به اصل موضوع سوالاتم رسیدم.

همیشه در دل من یک جستجوی خاص بود حقیقت جویی که بفهمیم این دنیا چطور اداره می شود در خانواده ام و اساتیدم و کتابهایم چیزی نیافتم که بفهمم دنیا چگونه اداره می شود.

با عنایت خدا در سن 33 سالگی به خدا رسیدم. و به جستجوی خود در دین ادامه دادم و به کمک خداوند به مذهب اهل بیت رسیدم در سال 1368 که  سال رحلت امام خمینی (ره) بود به شهر مقدس قم رفتم و تحصیلات حوزوی را از آنجا آغاز کردم.

گفتگوی مفصل با جعفر گنزالس

خانم گنزالس ( با آقای جعفر گنزالس هیچ نسبتی ندارد )

زهرا و مادرش هم تحت تاثیر انقلاب اسلامی در کالیفرنیا شیعه و مسلمان شدند و به همین جرم سختی های زیادی را متحمل شدند.

او می گوید وقتی محجبه شدم روزی نبود که با روسری پر از آب دهان همکلاسی هایم به خانه برنگردم.

آنها به خاطر روسری من را مسخره می کردند و مسئولین مدرسه هم می گفتند اگر می خواهی آب دهان نیندازند روسری خود را بردار، ولی من روسری و حجابم را حفظ کردم.

 گفتگوی مفصل با خانم زهرا گنزالس

این هم یک نمونه از تازه مسلمان شده ی خانم….

حالا سوال این است: چرا بعضی ازبچه مسلمان زاده های چادری با ورود به دانشگاه و یا با تمسخر دوستان حجابشان را تغییر میدهند؟!

اما خانم تازه مسلمان شده به حقیقت دین دست یافته و اسلام را آگاهانه پذیرفته است و آب دهان هم نمیتواند در او تغییر ایجاد کند..

این ها سوالاتی است که ما باید از خودمان بپرسیم ؟

یا ما نمی دانیم دین چیست؟!

یا اینها دین را اشتباها متوجه شدند؟!!

حالا سوال این است:

چرا کسانی که خود مسلمان می شوند رفتار مذهبی آنها از بعضی از مسلمان زاده ها
اسلامی تر است؟

 چرا وقتی به حضرت ابراهیم (علیه السلام)  گفتند فرزندت را ذبح کن دلیلش را نپرسید و رفتند که حکم را انجام دهد؟!

چون ایمانش به خدا کامل بود !!

و چرا بعضی از بچه مسلمان زاده ها برای انجام یک حکم ساده مثل نماز خواندن، روزه گرفتن، خمس دادن،حجاب و یا گوش دادن به موسیقی های حرام، این همه چرا می گویند؟

آیا یک موسیقی گوش ندادن آسان تر است یا ذبح کردن فرزند؟!! 

 چون ایمان ما به خداوند ضعیف و کم است.

  حال چه کنیم که ایمان ما مثل ایمان حضرت ابراهیم (علیه السلام) قوی شود؟

بهترین راه این است که ما  از قرآن در سوره انعام آیات 74تا 79 زندگینامه ی حضرت ابراهیم (علیه السلام) را  مطالعه و مرور کنیم.

حضرت ابراهیم (علیه السلام) در زمان کودکی، پدرشان را از دست دادند و تحت تکلف عموی خودشان آزر قرار گرفتند که آزر بت تراش و بت ساز بود.

رفیق و دوست نزدیک نمرود پادشاه زمان خودش هم بود، یعنی یکی از ثروتمند ترین آدم های آن دوره. وی به حضرت ابراهیم (علیه السلام) به سن سیزده سالگی که رسید، گفت: این بت را بپرست، حضرت فرمودند: چرا بپرستم؟

ببینید حضرت اول جوانی چرا آوردند، و سریع چشم نگفتند.

کار ما درست بر عکس است اول می گوییم چشم و بعد می گوییم چرا؟

الان اگر پدران ما یهودی بودند دین ما چه بود؟

اگر مسیحی بودند….؟ 

بابت این مسلمان بودنمان هم ما باید جواب سوالهای زیادی را بدهیم چون ما در نعمت بچه مسلمان و شیعه بدنیا آمدیم و اگر بنا باشد رفتار تازه مسلمانان از ما بهتر باشد و ما که ظاهرا معرف و مبلغ شیعیان هستیم رفتاری غیر از رفتار پیشوایان دینیمان را داشته باشیم ، فردای قیامت باید پاسخگوی خداوند بیشتر از همه باشیم !

بنابراین حضرت ابراهیم (علیه السلام) فرمودند: وقتی این بت از خود اراده ای ندارد، و حتی از خود حرکتی هم ندارد، چرا باید آن را پرستش کنم؟

حضرت ابراهیم (علیه السلام) در ابتدا از چه چیزی کمک گرفت؟

ابتدا از عقلش کمک گرفت و کورکورانه حرف سرپرست خود را هم گوش نکرد، و آزر را ترک کرد و به دنبال ندای فطری خودش، که خدایی باید وجود داشته باشد رفت.

ابراهیم (علیه السلام) در مسیر خود عده ای را در حال پرستیدن ستاره ها دید سوال کرد: چه کاری انجام می دهید؟ گفتند این ستاره خدای ماست و او را پرستش می کنیم، ابراهیم (علیه السلام) با خودش گفت این ستاره حداقل نوری دارد و از بت بهتر است و بین ستاره پرستان رفت و گفت این خدای ماست! تا وقتی که ستاره افول کرد و خاموش شد. ستاره که از بین رفت گفت: چیزی که از بین برود نمی تواند خدای من باشد و در اینجا از عقلش دوباره کمک گرفت، اینجاست که  اهمیت عقل مشخص می شود. 

در جای دیگری حضرت ابراهیم (علیه السلام) مشاهده کرد که مردم در حال پرستش ماه هستند، با خود گفت: ماه نورش بیشترش است پس حتما این خداست، و به ماه پرستان پیوست تا وقتی که خورشید آمد و ماه از بین رفت و باز گفت چیزی که از بین برود قطعا نمی تواند خدای من باشد.

در جای دیگری دید مردم خورشید را می پرستند و با خود گفت نور خورشید بیشتر است وبه خورشید پرستان پیوست تا غروب شد خورشید هم که غروب کرد و از بین رفت، فرمود: چیزی که از بین برود نمی تواند خدا باشد، و نتیجه گرفت که خالق ستاره ها ‚ماه و خورشید و همه چیز خداست.

حالا ما چه استفاده ای از  این ماجرا می توانیم داشته باشیم؟

حضرت ابراهیم (علیه السلام) برای سوالات پیش آمده در ذهنشان وقت گذاشتند و به دنبال جوابشان رفتند.

ما اکنون سوالات اعتقادی زیادی داریم که وقت برای جستجو و برای پاسخ دادن به آنها نمی گذاریم.

دلیل آن غرق شدن در تکنولوژی ، پیامک و سریالهای پشت سر هم و فوتبال و چیزهای دنیایی که هرکدام از مارا با موضوعی در خود غرق کرده است و همه ی اینها  با دیدن حضرت عزراییل (علیه السلام) تمام می شود و چیزی پس از مرگ دست ما را نخواهد گرفت.

بنابراین اولین مهمترین کار ما باید این باشد، که هر سوال اعتقادی که  داریم را برای آن وقت گذاشته و به دنبال فهمیدن پاسخش تلاش کنیم تا بتوانیم با اعتقادی راسخ و محکم به رسیدن هدفمان که هدف آفرینش می باشد حرکت کرده و از عمر خود کمال استفاده را بکنیم.

زیرا برای همه ی اینها خداوند پاسخی قرار داده و هیچ سوالی در جهان بدون پاسخ نمی باشد.

آیا تاکنون از پدر یا مادر خود پرسیده اید که چرا ما باید مسلمان باشیم ؟

آیا اگر سوال کردید جواب قانع کننده و کاملی دریافت نموده اید؟

شاید نهایتا فقط شنیده ایم که اسلام کاملترین دین است.

  دقت کنید در ابتدای ظهور اسلام در ایران پدران ما حقیقت را درک کردند و دین را پذیرفتند آنها شبیه ما نبودند، دین اسلام را فهمیدند و درک کردند.

و این درک و آگاهی تا چند نسل طول کشید و بعد کم کم فقط به صورت تقلید درآمد آن هم تقلیدی بدون شناخت و فهم دینی. 

حال  باید بررسی کنیم که چرا باید مسلمان شویم؟

کدام دین را باید انتخاب کنیم؟

دین زرتشت، یهود، مسیح، اسلام و یا غیره.

اکنون بررسی اجمالی خواهیم کرد که کدام دین برای ما بهتر است.

برای خوب زندگی کردن، انسان ها چه چیز های مهمی را باید داشته باشند؟

برای خوب زندگی کردن انسان ها سه چیز نیاز دارند:

1- سلامتی جسم

2- سلامتی روح

3- سلامتی جامعه

 اگر این سه اصل را داشته باشیم به دنبال دیگر نیازها نیز می توانیم برویم.

در اینجا می خواهیم برای رسیدن به این سه اصل بررسی کنیم دستورات داده شده از طرف ادیان مختلف را؟

نخست می خواهیم بدانیم دین زرتشت چه گفته است؟

پندار نیک، کردار نیک ،و گفتار نیک.

به ظاهر این واژه های مناسبی است اما نیک یعنی چه؟

چون خوبی در هر جا و در هر قوم و هر زمانی معنای خاص خود را دارد.

این که می گوییم خوب باش، همه ی ادیان مثل کمونیست،صهیونیست، و بت پرستان هم می گویند خوب باش!

این خوبی یعنی چه؟

آیا یک مربی فوتبال اگر به شاگردانش بگوید خوب  بازی کنید تا برنده شوید کافی است؟

هرگز…. باید تکنیک و تاکتیک های آن را هم یاد بدهد. 

قبل از آمدن اسلام  توسظ حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم)، اعراب زمان جاهلیت، دخترانشان را زنده به گور می کردند.

آیا این عمل به نظر شما خوب بود یا بد؟

برای خودشان چطور؟

برای خودشان خوب بود. چون می گفتند اگر زنده به گور نمی کردند برایشان بد بود وآبرویشان می رفت.

پس همرنگ جماعت شدند. 

 برای طور مثال یک آدم بی ادب به رفیقش فحش هایی می دهد و بعد به دوستش می گوید چون تو دوست و رفیقم هستی، من به تو بد و بیراه می گویم یعنی اگر غریبه بودی این بد و بیراه ها را نمی گفتم.

آیا این رفتار خوب است یا بد؟

 خوب، به نظر خود این آدم این کار کار درستی است.

مثلا هم جنس بازی الان در آمریکا و اروپا قانونی شده است.

برای خودشان  فکر کرده اند و گفته اند که خوب است.

یک سری معضلات را دیدند و گفتند آزاد کنید اما هنوز به معضلات بدتر نرسیدند، پس  با کلی گویی نمی توان به هدف مشخص رسید، باید تمامی راهنمایی ها بصورت صحیح و  توضیحات کامل و مشخص باشد.   

 ما برای داشتن جسم سالم، چند چیزی را باید داشته و رعایت کنیم

بهداشت و تغذیه

یعنی ما اگر ابتدا بهداشت و تغذیه را رعایت کنیم به جسم سالم می رسیم.

اسلام در مورد به دست آوردن این دو فاکتور چه چیزی فرموده است ؟

توضیح المسائل و یا رساله ی مرجع تقلید خود را باز می کنیم، درصفحه اول و بعد از احکام تقلید چه چیزی نوشته شده است؟

احکام طهارت و نجاست.

یعنی چه؟

 یعنی بهداشت!

یعنی دینی که پدران ما برایمان به ارث گذاشته اند. اولین موضوعی را که انسان به آن نیاز دارد، در کتاب عترت عملیه خود آورده است!!

در صورتیکه ما شاید با این کتاب ارزشمند که حاصل تلاش عالمان دینی مان است را از این نگاه ندیده ایم و فکر میکنیم کتابی است که هرگاه در انجام واجباتی مثل نماز و روزه اگر دچار شک و تردید شدیم به آن رجوع کرده و آن را اصلاح کنیم، درصورتیکه فقط این نیست بلکه باتوضیحاتی که مختصر داده خواهد شد متوجه می شویم که برای رسیدن به سلامتی جسم و روح و جامعه و … که نیازهای مبرم بشر است چه دستورات جامع و لازمی را ارائه کرده اند. 

 1400 سال پیش اسلام آب را به عنوان یکی از پاک کننده ها در توضیح المسائل معرفی کرده.

ممکن است ما بگوییم خوب این کاملا مشخص است که آب پاک کننده است.

جالب است بدانید، در حال حاضر در کشورهای پیشرفته هنوز قبول ندارند که آب پاک کننده است و اسنادش هم موجود است و در ادامه توضیح داده خواهد شد.

1400 سال پیش اسلام آب را به دو گروه مطلق و مضاف تقسیم بندی کرده.

یعنی ما نمی توانیم با آب مخلوط یعنی آب طالبی و یا گلاب خود را پاک کنیم، برای پاک شدن از هرنجسی باید از آب خالص استفاده کرد.

 و دیگر این که آب مطلق را اسلام در 1400 سال پیش باز به گروه های:

آب کر

آب قلیل

آب جاری

آب باران

و آب چاه

تقسیم کرده است.

آب  کر، به آبی گفته می شود که حجم آن بیش از 384 لیتر باشد.

آب قلیل نیز به آبی گفته می شود که حجم آن زیر 384 لیتر باشد.

و اینکه اگر نجسی وارد آب قلیل بشود، کل آب، نجس می شود، ولی اگر نجسی وارد آب کر شود و رنگ ‚ بو و مزه آن عوض نشود آن آب پاک می ماند.

امروزه دانشمندان به این نتیجه رسیده اند: آبی که حجم زیر 384 لیتر باشد اگر میکروب و نجسی وارد آن شود، موجودات آبزی مفید آب را از بین برده و آن آب را آلوده می کند.

و بر عکس اگر درآب بالای 384 لیتر نجسی وارد شود موجودات مفید آب بر آن نجس غالب شده و تمامی آن ها را ازبین می برد و بر آن ها غالب می شوند و نجاست و آلودگی را از بین می برند. و اگر رنگ ویا بو و یامزه ی آب تغییر کند نشان دهنده ی آن استکه مقدار نجس بیش از حد نسبت به حجم آب بوده و آن مقدار آب کلا آلوده و نجس خواهد شد.

 ما چه گنج عظیمی داریم و قدر آن را نمیدانیم

 ما وقتی بچه ای را می خواهیم به دبستان بفرستیم به او می گوییم پسر جان اگر درس بخوانی معلم به تو کارت آفرین می دهد و اگر درس نخوانی تنبیهت می کنند و یا جریمه خواهی شد و از بعضی کارها او را محروم می کنیم.
ولی آیا در دوره دانشگاه و دکترا این حرف را به آنها می زنیم؟

پس، 1400 سال پیش این ثواب و عقاب بود اما الان به جایی رسیدیم که علم پیشرفت کرده است، دانشگاهی شده ایم دیگر برای بچه های ما ثواب و گناه باورش سخت است یعنی ما باید فقط ثواب و گناه برا مطرح نکنیم و در بعضی موارد خصوصا ابتدای سنین جوانانمان از منطق و استدلال اسلام نیز استفاده نماییم.  

 فرازی از سخنان آیت الله فاطمی نیا:

  من با شما تعارف را کنار می گذارم و می گویم ثواب ما را بیچاره کرد.

نه این است که بخواهیم ارزش  ثواب را کم کنیم، اما اگر دائما بخواهیم بگوییم ثواب ثواب کم کم تبدیل به کاسب و یا تاجر می شویم.

اساتید ما می گفتند: شما برای ترقی و پیشرفت این کار را بکنید ثواب برای خودش می آید.

حالا این که اسلام در رساله مراجع تقلید به ما می گویند نجس را داخل آب کر و یا زیر آب وصل به کر ( آب داخل لوله کشی ها) بگیرید پاک میشود، و یا زیر آب قلیل ( مثل پارج آب و یا ظروف آب دستی )  سه بار بگیرید پاک می شود  دلیلش چیست؟!

چون بدین صورت است که تمامی مواد نجس و مضر از بین رفته و جسم آلوده پاک میشود.

همه اینها 1400 سال پیش در موردش صحبت شده است. اسلام 1400 سال پیش آمده و نجاست را هم ذکر کرده است، نگفته است که هر چیز کثیف نجس است‚ نگفته است کردار و پندار نیک، و ما را رها کند، نگفته است فقط خوب باشید بلکه خوب بودن را با جزئیات ریز به ما یاد داده است.

 اسلام نجاست را در 10 مورد نام برده است.

1- بول

2-غائط

3- منی

4- خون

5- مردار

6- خوک

7- سگ

8- کافر

9- عرق حیوان نجاست خوار

10-شراب

جالب اینکه تمامی موارد اعلام شده ی نجاسات در اسلام برای بهداشت انسان مضر می باشد.

وبه عنوان مثال اسلام فرموده که اگر در هنگام دستشویی کردن ترشحاتی از بول ( ادرار ) به لباس انسان بپاشد با این لباس نمی تواند نماز بخواند یعنی نمازگزار  باید کاملا بهداشتی باشد.

حالا از این بگذریم که بعضی ها با پایی که بو می دهد وارد مسجد می شوند.

ما روایت داریم که حتی اگر سیر یا پیاز خوردید به مسجد نروید و ما این ها را نمی دانیم، بعد به اسلام خرده میگیریم و میگوییم مسلمانان چرا اینگونه اند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند اگر من هر چقدر ثروت داشته باشم نصف آن را عطر می خریدم.

این است دستورات اسلام برای داشتن جامعه ای سالم و زیبا و معطر.

 متمدنین عقب افتاده

رویت مستند کاخ ورسای در شهر پاریس در فرانسه

  حالا می خواهیم شما را به سراغ متمدنین عقب افتاده در کشور فرانسه ببریم

کاخ ورسای  یکی از عظیم ترین، زیباترین، باشکوه ترین و گران ترین بناهایی است که تاکنون بشر در روی کره ی زمین در شهر پاریس در کشور فرانسه ساخته است.

این کاخ حدود 345 سال پیش به فرمان لوئی چهاردهم ساخته شد

حدود 30000 کارگر در حدود 30 سال این کاخ و کاخ های دیگری را هم در اطراف آن ساختند.

پس از تکمیل کاخ، مقر حکومتی لویی پانزدهم شد و پس از مرگ وی این کاخ به لوئی 16 رسید اما به او  وفا نکرد و انقلاب شد و سپس ناپلئون بناپارت به کاخ ورسای آمد و لوئی 16 را از کاخ بیرون کرد واین کاخ را مقر فرماندهی خودش قرار داد.

 مشخصات کاخ ورسای در شهر پاریس در فرانسه که اکنون تبدیل به موزه ای زیبا شده است:

  مجموع باغ های بزرگی دارد و حدود دو و نیم میلیون متر مربع مساحت این کاخ  است

( آب راه های خیلی بزرگ و جوی های فواره دار و مجسمه های فراوان )

 578 آینه در اتاق آینه دارد. 17 پنجره رو به باغ و 6000 تابلوی نقاشی نفیس

– حدود چند هزار مجسمه ‚ لوستر و مبل های آن چنانی

و نزدیک 2 میلیارد دلار هم خرج ساخت کاخ شده است، و  600 میلیارد دلار نیز تنها هزینه طلا و نقره کاخ بوده است

 400 اتاق پذیرایی و 300 اتاق خواب دارد که الان هم قابل مشاهده است

 با توجه به شرح و توصیف کاخ ورسای نکته ی جالب این است که با داشتن این همه امکانات تشریفاتی و تجملاتی و رفاهی یک دستشویی و حمام ندارد!!

جرا ؟!!

جون دین نداشتند !

و این است فرق انسان و حیوان !!

زیرا وقتی حیوانات به دنیا می آید غریزتا همه چیز بلد هستند و این انسان است که خیلی از امورات زندگیش را بلد نیست و نیاز به مربی و هدایت دارد.

بنابراین چون دین نداشتند تشخیص ندادند که چه چیزی برایشان خوب و چه چیزی برایشان بد است.

کسی که دین ندارد در ابتدا قبل از کسب تجربه نمیداند بهداشت را جگونه  باید رعایت کند و این که نیاز به دستشویی و حمام دارد را نمی دانسته لذا برای کسب خیلی از نیازها را باید تجربه کند.

در قرن 13 و پس از آن پاریسی ها کاسه های ادرار خود را آزادانه از داخل پنجره ها به داخل معابر می ریختند و تنها تامینی که عابر بیچاره داشت اخطار صاحب خانه بود که با صدای بلند می گفت خیس نشوی!! مردم در خانه ها و بالای خانه ها هم ادرار می کردند.

(تاریخ تمدن ترجمه ابوالقاسم طاهری جلد 4 بخش 4 صفحه ی 501 )

  پس از بروز طاعون در سال 1531 به موجب فرمان ویژه ای به همه ی مالکان  و خانه داران پاریسی اخطار شد که برای هر خانه دستشویی احداث نمایند ولی بیشتر مردم نپذیرفتند

(تاریخ تمدن ترجمه ابوالقاسم طاهری جلد 4 بخش 4 صفحه ی 501 )

 300 یا 400 سال پیش فرانسوی ها دستشویی نداشتند و ادرار و مدفوع را داخل کاسه ای ریخته و از پنجره پایین می ریختند چون اعتقادی نداشتند که توالت و ادرار میکروب زا و نجس است تا این که با افزایش این رفتار طاعون آمد و وقتی پادشاه گفت دستشویی و حمام بسازید مردم قبول نکردند.

دقت کنید که دین ما 1400 سال پیش غسل‚ حمام و وضو را واجب کرد.

 نمایش غسل و احکام مربوطه

بعد از نیت و تطهیر بدن ابتدا سرو گردن

151251-840-b

وسپس طرف راست بدن

409442146-811450602

و در انتها طرف چپ بدن را میشوییم

409442146-811450602

  در قرون وسطی حمام که محل شستشو و نظافت بود ویژه مسلمانان به شمار می رفت و مسیحیان با حمام مخالف بودند و یکی از جرم های بزرگ از نظر انگیزیسیون تمایل به حمام رفتن بود.

ملکه انگلیسی در سفری که در زمان عثمانیان به کشور ترکیه داشت در خاطرات خود که در نامه ای در موزه انگلستان هم موجود است نوشته بود: در سفری که در ترکیه داشتم مسئله جالبی از مسلمانان دیدم و آن این بود: زمانی که مسلمانان دستشویی داشتند داخل اتاقک هایی می رفتند و در آنجا خود را تخلیه می کردند.

( معلوم نیست آن زمان انکلیسی ها برای رفع حاجت کجا میرفتند؟! )

حال سوال این است:

 النظافـت من الایمان

پاکیزگی و نظافت جزئی از ایمان است

را چه کسی و چه موقع فرمود؟

این فرق آدم دین دار و بی دین است

 و  آن وقت ما می گوییم این آمریکایی ها و اروپایی ها چقدر تمیز هستند!!

البته میدانید در حال حاضر که در قرن بیستم هم بسر میبریم، در بهترین هتل های دنیا در خارج از ایران و در داخل دستشویی هایشان هنوز آب وجود ندارد!.

چرا ؟  چون هنوز به پاک کنندگی آب و آلودگی مدفوع اعتقادی ندارند.

یعنی با پیشرفت علم هنوز هم به این شکل زندگی می کنند.

اگر به یک آدم بی دین در کشورمان بگوییم از آب برای طهارت در دستشویی و حمام استفاده نکند آیا می تواند؟!

هرگز!

یکی از دلایلی که ایرانی ها در دنیا جزو نخبکان تراز اول جهان هستند، همین رعایت تغذیه و بهداشت اسلامی آنها است. حال بعضی از این انسانهایی که از اول در ایران بوده و شاید رکعتی هم نماز نخوانده باشند، و نیز در ناسا هم استخدام شده اند، تغذیه خوب و رعایت بهداشت را بدون اینکه متوجه باشند مراعات نموده اند.

 تغذیه در اسلام: 

 مسئله ی بعدی تغذیه در اسلام است .

اسلام کلیه ی جانواران کره ی زمین به دو دسته ی حلال گوشت و حرام گوشت تقسیم  کرده است، یعنی گوشتی که برای بدن ضرر دارد و گوشتی که مفید است.

حیوانات حرام  گوشت 

چهارپایانی که گوشت خوار هستند

 خوک و حیوانات نجاست خوار

چهارپایان علف خوار که ذبح اسلامی می شوند حلال گوشت هستند

 

 پرندگان حرام گوشت

پرندگانی که کم بال می زنند مانند عقاب ‚ مرغ ماهی خوار و جغد

پرندگان حلال گوشت

پرندگانی که بال زیاد می زنند

پرندگانی که بال زیاد می زنند حلال گوشت هستند.

 ولی سوال این است: آیا همه ی پرندگانی که زیاد بال می زدند حلال گوشت هستند؟

خیر، پرندگانی که زیاد بال می زنند متفاوتند مثلا پرندگانی که منقارشان کج است حرام گوشتند، یعنی با دیدن یک پرنده در آسمان یا روی زمین می توانیم بفهمیم که آیا حلال گوشت هستند یا حرام گوشت.

ماهی های حلال گوشت
ماهیانی که فلس و پولک دارند و در بیرون از آب می میرند، حلال گوشت هستند

این ها بخشی از احکامی است که در توضیح المسائل یا رساله مراجع تقلید درج شده است

بنابراین وظیفه ی هر مسلمان شیعه انتخاب مرجع تقلید از طریق عقل است.

ملاحظه فرمایید که چه نکات ظریفی را دقیقا اسلام  برای سلامت بودن جسم انسان ها گفته است 

نکته اینکه در دنیا مسئله و نکته ای وجود ندارد که بشر به آن نیاز داشته باشد و حکم آن در قرآن، رساله و احادیث نیامده باشد.

 بخشی از سخنرانی استاد رحیم پور ازغدی

 می گویند اگرمی خواهید یک گوسفند را ذبح کنید جلوی چشم یک گوسفند دیگر ذبح نکنید.

در روایات آمده است که کارد را جلوی گوسفند تیز نکنید، او می فهمد !

و این که می گویند طرز ذبح کردن به این دلیل است که کمترین درد را حیوان تحمل می کند و این راحت ترین مرگ برای حیوان است.

در ضمن با ذبح اسلامی، گوشت گوسفند از نظر بهداشتی بسیار مفید  می ماند.

در یک سمینار خارجی گفته شد که شما مسلمان ها سر گوسفند را می برید و گفتم شما چه می کنید، گفتم شما این حیوان  را زنده زنده می خورید!!

حیوانات را به کشتارگاه ها می برید، شوک برقی می دهید یا با وسیله هایی گرز مانند به مغز آن ها می زنید، حالا کار شما بهتر است یا ما.

نکته ای ظریف از ائمه معصومین

مردی نزد امام صادق(علیه السلام) آمد و گفت پرستویی در ایوان خانه ام لانه کرده است آیا من اجازه دارم که آن را بخورم.

امام فرمودند حلال است ولی چرا می خواهی آن را بخوری! دلت می آید پرستویی که آمده است و در داخل خانه ی تو لانه کرده است سریع آن را بخوری.!

 شکار تفریحی حرام است،جان یک حیوان است مگر این که شغل او شکارچی باشد یا مجبور باشد که از آن طریق زندگی کند و نیاز داشته باشد ولی ما برای تفریح نمی توانیم جان حیوانی را بگیریم.

در روایت گفته شده است که وقتی قاضی احتیاج به دستشویی دارد و یا گرسنه و شکم پر و یا خواب آلود است حق ندارد به دادگاه برود یا می گوید اگر قاضی در دادگاه به شخصی لبخند بزند باید به همه لبخند بزند و یا به هیچ کس لبخند نزند.

 روایت داریم طرز لباس پوشیدن، راه رفتن، خندیدن و حرف زدن قاضی باید کنترل شده باشد.

این ها نمونه هایی از دستورات و راهنمایی های دین مبین اسلام است که اکر انسان  ها احکام و قران و احادیث را بخوانند و عمل کنند چه دنیای خوب زیبایی بدون ظلم و ستم، با آرامشی فراگیر خواهیم داشت.

خدا وقتی ما را آفرید که نباید رهایمان کند

 چرا باید بدون چون و چرا از مرجع تقلید حمایت کرد؟

 چون او مربی است و به قول فرمایش آیت الله بهجت رحمة الله علیه، رساله عترت عملی است .

یعنی ما می گوییم قرآن و عترت یعنی قرآن و توضیح المسائل یعنی این دو بدون هم فایده ای ندارد یعنی انحراف پیدا می کنیم پس باید رساله ی مرجع تقلید را جهت رسیدن به رستگاری کاملا مطالعه کرد.

در رابطه با سلامتی روح اسلام تمام رذایل اخلاقی ما را مثل حسادت، حرص، طمع، چشم و هم چشمی، فقر، زیاده طلبی و دیگر عقده ها را در کتاب های اخلاقی برای ما مطرح کرد.

و این زدودن رذایل اخلاقی نیاز به اعمالی دارد که باید انجام شود.

نظر اسلام در رابطه با خمس:
اگر تمام ایران خمس بدهند دیگر فقیری باقی نمی ماند.

اسلام 1400 سال پیش همه ی اینها را گفته است .

در کتاب هایی مانند قرآن، نهج البلاغه، اصول کافی ، مفاتیح الجنان و مفاتیح الحیاة که کتاب جدیدی است و زیر نظر آقای آملی چاپ شده است.

در این کتاب ها تمام رفتارها مثل خوابیدن، غذا خوردن، آب خوردن، بیدار شدن  و صله ی ارحام آمده است. در این کتاب ها برنامه ی 24 ساعته زندگی مان مدون شده است.

 در کدام دین سراغ دارید که این همه کتاب وجود داشته باشد.

نهایت یک انجیل و یا تورات و اوستا در ادیان دیگر وجود دارد است.

ولی یک مسیحی و یا یک کشیش آمده یک کار خوبی کرده است و  ده ها فیلم برایش ساخته اند به نام بینوایان، در صورتی که در اسلام هزاران مورد این چنینی و بلکه بهتر از آن وجود دارد ولی متاسفانه تبلیغاتی در موردش وجود نداشته و مظلوم واقع گردیده است.

سوالی که ممکن است دچار انحراف ما شود !

حالا سوالی که ما را در فکر فرو می برد این است : ما که اینقدر دم از اسلام می زنیم چرا حال و روز کشورهای اسلامی این است ( عقب افتاده و نابسامان ) ؟

کشورهای دیگر زده اند و رفته اند و ما هنوز دور خودمان می گردیم و نتوانسته ایم حتی تورم را مهار کنیم.

باید بپرسید: آیا تمام احکام اسلامی در جوامع اسلامی توسط مردم رعایت می شود یا اینکه به خاطر انجام ندادن قوانین و احکام شرعی به این معضلات دچار شده اند و شدیم؟

آیا اگر فقط اسم مسلمانی و مسلمان شدن که آمد کار تمام است.

برای مثال آیا مردم ، دروغ، غیبت، احتکار، گرانفروشی، فخر فروشی، کم فروشی، خمس، انفاق،  بخشش، حجاب و دیگر دستورات دین اسلام را رعایت می کنند!؟

یا اینکه فقط شناسنامه ای مسلمان هستند؟

 آیا فقط داشتن یک ماشین راحتی می آورد یا باید رانندگی هم بلد باشیم؟!

ولی متاسفانه امروزه رفتار ناپسند غیر اسلامی یک مسلمان زاده ی شناسنامه ای را که مرتکب خلافی می شوند را، به اسلام نسبت میدهیم و مثلا میگوییم این هم از فلانی که فلان مقدار اختلاس کرده و یا پارتی بازی و یا رانت خواری کرده و این رفتار را به دین و یا خروجی دین نسبت می دهیم که این، خود منجر به بدبین کردن مردم به اصل دین می شود، سوال این است که اگر انسان برای آشامیدن آب از رودخانه ملاحظه می کند که آب آلوده است قید خوردن آب را میزند و میگوید که کلا آب رودخانه ها آلوده است؟ یا اینکه بالاتر رفته تا به سرچشمه که حاوی آب زلال و گوارا می باشد میرود و ان زمان آب را نوش جان میکند.

در مورد دین اسلام نیز همینطور است، اگر ما رفتار ناپسند بعضی مسلمان زاده های ناآگاه را می بینیم نباید از رفتار بد آنان به اسلام بدبین شویم، بلکه باید کمی بالاتر برویم و به سرچشمه که اهل بیت و صالحان دین هستند رفته و رفتار آنان را رسد کنیم، چون نمونه رفتار صحیح اسلام را در کردار آن بزرگواران می توان مشاهده کرد.

چرا اسلام؟

  در کدام دین تمام مسائل به صورت جزء به جزء و ریز ذکر شده است؟

مسائلی که اگر انسان بخواهد به کمک عقل و تجربه به آن دست پیدا کند شاید  میلیون ها سال به طول انجامد و خسارت های زیادی را نیز متحمل شود.

حال باید گفت که چرا اسلام؟

چون اسلام کامل ترین راهنمای بشر و بشریت است

یعنی ما با این دلایل می توانیم بگوییم که چرا اسلام کامل است؟

آقای جعفرگنزانس تازه مسلمان اسبانیایی می گوید:

جعفر گنزالس

این تمدن اسلامی که شما دارید گنج است

 آیا همین که به سلامت جسم و روح و جان برسیم کافیست؟

آیا اسلام این را از ما خواسته؟

در زندگی جانوران، هم روحشان سالم است و هم جامعه شان!

 خداوند این فرامین را به ما فرموده است تا انسان وقت خود را صرف به دست آوردن وسایلی که برای سلامت روح و جسم و جامعه لازم است نکند.

انسان باید برای رسیدن به هدفی که برای آن خلق شده است، با داشتن سلامت روح، جسم و جامعه حرکت کند، تا به خداوند نزدیک شود، و به درجاتی، بالاتر از ملائکه، با انجام واجبات و مستحبات و ترک محرمات و مکروهات برسد.

آغاز حرکت بسوی خداوند

حال با داشتن سلامتی چه باید کرد؟

تمرین.

تمرینی که مربی ما یعنی رب العالمین توسط آخرین فرستاده اش حضرت محمد رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم در قالب دین مبین اسلام، برای رستگاری به بندگانش عرضه کرده است، انجام واجبات و ترک محرمات و نخستین تمرینش فروع دین است:

نماز

روزه

خمس

زکات

حج

امر به معروف

نهی از منکر

جهاد

تولی

تبری

وهر کدام از تمرینات دریایی از معرفت را در دل دارد که بعضی آشکار و بعضی پنهان است و مهم این است که تمرینات را مربی ای به ما دستور داده که اعلی و عظیم و کریم و  صمد و رازق و اکبر و … صدها صفت برجسته ای که هر کدامش برای تمامی مربیان کفایت می کند، همه را او داشته و به همین دلیل انسان عاقل بدون چون و چرا باید به انجام صحیح و دقیق آن ها بپردازد تا به هدف آفرینش که رستگاری در دنیا و آخرت است برسد.

 امید است خداوند مارا به هدایت حقیقی برساند

مطلبی دیگر

ما در محافل ائمه اطهار شرکت می کنیم و طبق روایات گفته شده است که اگر اشک بریزیم درآن دنیا اوضاع خوبی خواهیم داشت.

حال اشک چیست و به چه دلیل از چشم اشکمان می آید؟

اشک انسان به دلایل زیادی مثل: لای در ماندن دستمان، ضرر و زیان شدید مالی، سوختن خانه و از بین رفتن اموالمان، از دست دادن خدای ناکرده عزیزانمان، و دل شکستن و … باشد.

اگر به شما خبر دهند که یکی از دوستانتان در راه آمدن به خانه شما تصادف کرده است و به طرز فجیعی کشته شده است شما قطعا ناراحت می شوید.

حالا اگر او قرار بوده برای شما چیزی بیاورد که نیاز مبرمی به آن داشته اید و در راه به شما رسیدن تصادف کرده است، مسلما ناراحتی شما بیشتر خواهد شد، مثلا شما در فقر و بدبختی بوده اید و قرار بوده است که گنجی را برای شما بیاورد و شما را از گرفتاری ها نجاتتان دهد و تصادف کرده است، حتما ناراحتی شما بیشتر می شود و سخت تر از آن باز بگویند که او می دانسته که کشته می شود اما با این حال آمده تا این گنج را به شما برساند، و بالاخره با مرگ خود گنج را نیز به شما برساند، ممکن است در مراحل قبل گریه کنید اما اینجا شرایط فرق می کند و معرفت طرف مقابل را نشان می دهد و ناراحتی شما بیشتر می شود.
این دینی که ما از ابتدا در مورد آن صحبت کردیم و به ما رسیده بوسیله آقایی بوده که می دانست در راه رساندن دین اسلام و قرآن، زن و بچه ی خود را هم باید بدهد.

در روایت آمده، وقتی چهار بار می گویند حسین اشک شیعه ی واقعی جاری میشود، نه اینکه بگویند 6 ماهه را آوردند‚ کشتند و بردند و … ، خوب با شنیدن این حرف هر آدمی که دل داشته باشد اشکش در می آید.

و کسی که آنقدر برای ما زحمت کشید عزاداریش همیشه نو است برای اینکه چیزی که به ما داده است هنوز نو است و هر روز به دردمان می خورد و این کمال بی انصافی است که ما این گنجی را که امام حسین برای آن، همه ی یاران و اصحابش را داده است ما بر روی طاقچه بگذاریم یا از زیر آن رد شویم و به مسافرت برویم و یا آن را در داخل سفره ی عقد قرار دهیم و یا به آن قسم بخوریم.

این کمال بی انصافی است

 سوال!

اگر قرآن نازل نمی شد چه مشکلی پیش می آمد؟!

مسیر مشخص نبود و دین دیگری داشتیم!

بت پرست می شدیم!

هرج و مرج می شد!

اما قرآن اگر نازل شود، و آن را نخوانی چه فرقی با نازل نشدن آن می کند؟!

آیا ما قرآن را یک بار به زبان مادری خوانده ایم؟!!!

 اگر خداوند در قیامت ازما سوال کند:

ای مسلمان آیا یک بار قرآنی که نازل کرده ام را به زبان مادریت، خواندی، تا بفهمی من چه گفته ام؟!!

چه جوابی داریم بدهیم؟!!

پس تا دیر نشده،

قرآن بخوانیم

بفهمیم

تا عمل کنیم

لطفا جهت ادامه سير مرحله به مرحله به مبحث تکلیف و وظيفه مراجعه و ملاحظه فرماييد